Utrzymanie w czystości podłogi w wielkopowierzchniowym sklepie albo jakimkolwiek obiekcie użyteczności publicznej nie jest zadaniem łatwym. Nie da się wymyć posadzki na zapas – klienci i użytkownicy przez cały czas wnoszą na butach piach, błoto,kurz; wciąż coś się rozlewa, rozsypuje. Dlatego maszyny czyszczące są w użyciu nie tylko po zamknięciu obiektu, ale i przez cały dzień. Nie dziwi nas przecież widok maszyny do mycia podłóg kursującej na najbardziej narażonych na zanieczyszczenie działach w supermarkecie – mięsnym, rybnym czy warzywno-owocowym. W dni deszczowe labo śnieżne, urządzenie do mycia podłóg jest w użyciu niemal non-stop.
Z uwagi na fakt, że maszyna do mycia podłóg musi pokonywać znaczne dystanse, najczęściej wybierane są urządzenia akumulatorowe. Konieczność ciągnięcia za sobą kabla podłączonego na drugim końcu obiektu do gniazda elektrycznego albo nieustannego przepinania maszyny z kontaktu do kontaktu byłaby znacznym utrudnieniem. Jednak w małych sklepach czy przedsiębiorstwach wciąż używa się automatów kablowych. Często są to urządzenia niewiele większe od odkurzaczy piorących i na małych i średnich powierzchniach sprawdzają się idealnie.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie
Dla personelu sprzątającego najważniejsze są:
- stan techniczny urządzenia
- wydajność baterii
- prostota obsługi.
Jeśli decydujemy się na zakup maszyny używanej, sprawdzić warto liczbę motogodzin na liczniku, stan ssawy oraz wszelkich elementów gumowych – są wymienne. W przypadku urządzeń nowych, wybierajmy te, które mają ramę nośną wykonaną ze stali nierdzewnej, a zbiorniki wykonane z tworzywa Structufoam – odpornego na uderzenia. Łatwy dostęp do wszystkich podzespołów oraz unoszona głowica ułatwiającą montaż szczotki to warunek sprawnej i szybkiej obsługi urządzenia nawet przez osobą bez dużego doświadczenia. Podobnie jak wygodne napełnianie z przodu oraz łatwe i szybkie wylewanie wody ze zbiorników poprzez węże spustowe.
Wybór padów
Automaty szorująco-zbierające – i kablowe, i akumulatorowe – mają wbudowany uchwyt padów, czyli wymiennych końcówek czyszczących. W zależności od materiału, z którego wykonana jest podłoga oraz od rodzaju zanieczyszczeń używamy odmiennych padów. Na rynku znajdziemy pady do czyszczenia, doczyszczania i polerowania. Materiał, z którego wykonane są pady to mieszanka oryginalnych, nieprzetworzonych włókien poliestrowych oraz nylonowych, które w fazie produkcji są łączone mocną, elastyczną żywicą oraz impregnowane materiałem ściernym – co wydłuża ich żywotność.Są odporne na ścieranie, nie miękną podczas czyszczenia.
Otwarta konstrukcja włókien pozwala na efektywne oddzielanie cząstek brudu od podłoża, oraz ułatwia czyszczenie Pada ETC pod bieżącą wodą. Każdy pad ETC nadaje się do dwustronnego zastosowania, z taką samą skutecznością czyszczenia.
A może mała szorowarka?
Obok dużych maszyn czyszczących przeznaczonych do codziennego użytku w obiektach użyteczności publicznej, możemy także kupić szorowarkę. To urządzenie niskoobrotowe, do czyszczenia różnych rodzajów podłóg, usuwania polimerów, nawarstwionego brudu. Nie ma funkcji osuszania podłogi podczas czyszczenia, jak to ma miejsce w automatach szorująco-zbierających. Szorowarki sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach, gdzie duże maszyny do mycia podłóg po prostu nie mają możliwości wjechać.
Czysta podłoga w obiekcie użyteczności publicznej to zasługa personelu sprzątającego wyposażonego w najwyższej jakości urządzenia do mycia podłóg. Nowoczesne maszyny do mycia podłóg sprawdzają się wszędzie tam, gdzie używanie miotły nie ma najmniejszego sensu. Sklepy, hotele, obiekty sportowe, poczekalnie, dworce oraz inne obiekty użyteczności publicznej muszą być stale monitorowane pod względem czystości. Maszyny czyszczące znacznie ułatwiają pracę personelowi sprzątającemu. W przypadku naprawdę dużych obiektów można wybrać także modele z fotelem, które zapewniają największy komfort operatorowi albo urządzenie wyposażone we własny napęd (trakcję), co wpływa na łatwość prowadzenia.