Utrzymanie czystości w miejscach publicznych takich jak galerie handlowe, biurowce, placówki kulturalne, gastronomiczne czy przychodnie i szpitale, stanowi ważny aspekt higieniczny i estetyczny. Sprzątanie dużych powierzchni podłóg nie jest proste, a wykonywane jedynie za pomocą ręcznego mopa – czasochłonne, a często wręcz niemożliwe. Z pomocą w takich pracach przychodzą maszyny czyszczące.
Czym są maszyny czyszczące?
Maszyny czyszczące są częściowo lub całkowicie zautomatyzowanymi urządzeniami, które wykonują zadania typowe dla ręcznych mopów i szorowarek. Przewaga automatów sprowadza się jednak do znacznie większej wydajności i precyzji pracy, a w efekcie również skuteczności. Ręczne zmywanie posadzki w pomieszczenia o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych z pewnością w krótkim czasie doprowadzi do zmęczenia pracownika. W efekcie siła nacisku jego rąk będzie mniejsza, a wykonana praca niedokładna.
Maszyny do czyszczenia posadzek są wyposażone w mopy lub szczotki napędzane silnikiem i pracują pod kontrolą sterowników elektronicznych. W efekcie nie tylko nigdy się nie męczą, ale też zawsze wykonują zadanie z taką samą siłą czy częstotliwością obrotów. Są też wyposażone w zbiorniki na wodę i środek czyszczący oraz na zanieczyszczenia. Dodatkową korzyścią stosowania maszyn sprzątających jest brak kontaktu pracownika z wodą czy środkami chemicznymi, które mogą mieć negatywny wpływ na skórę, a niekiedy również na wzrok czy układ oddechowy.
Budowa maszyn czyszczących
Nowoczesna szorowarka do podłóg czy maszyna do mycia posadzek ma stosunkowo prostą budowę i opiera się na równie nieskomplikowanej zasadzie działania. W typowym urządzeniu Numatic można wyróżnić:
- stelaż ze stali nierdzewnej,
- wyjmowany zbiornik wody brudnej
- zbiornik na czystą wodę z detergentem
- wąż do nabierania czystej wody zakończony wlewem,
- szczotkę czyszczącą,
- silnik szczotki,
- listwę ssącą, która zbiera brudną wodę,
- układ ssący z filtrem i zabezpieczeniem turbiny przed zalaniem,
- rączkę z regulowaną wysokością
- osłonę przeciwbryzgową
- układ jezdny.
Nieco inną konstrukcję mają zamiatarki, które są pozbawione zbiornika na czystą wodę oraz węża wlewowego. Natomiast zbiornik na brudną wodę jest w nich zastąpiony przez pojemnik na zanieczyszczenia.Maszyny czyszczące do zamiatania są też wyposażone w dwa typy szczotek – boczne nagarniające oraz główne walcowe. Wszystkie urządzenia charakteryzują się niewielką prędkością przemieszczania, dzięki czemu sprzątają bardzo dokładnie, miejsce przy miejscu.
Sprawdź również: Maszyny do mycia podłóg jaką wybrać do Twojego przedsiębiorstwa?
Rodzaje maszyn czyszczących
Maszyny czyszczące różnią się budową i przeznaczeniem, a także zadaniami, jakie mogą wykonywać. Pomimo, że wszystkie typy takich urządzeń są przeznaczone do sprzątania podłóg, każdy z nich realizuje je w nieco innym zakresie. Przykładowo modele znanego producenta – firmy Numatic – można podzielić na:
- zamiatarki,
- maszyny do mycia podłóg.
- szorowarki.
Przedstawiona kolejność nie jest przypadkowa, gdyż każda następna kategoria obejmuje urządzenia o większych możliwościach usuwania zanieczyszczeń. Przykładowo zamiatarki są wyposażone jedynie w miękkie szczotki, które zbierają kurz, piasek i inne cząsteczki z czyszczonych powierzchni. Maszyna do mycia podłóg jest wyposażona w pady (mopy), które usuwają nie tylko luźne cząsteczki, ale też zmywają na mokro brud, który przywarł do podłoża. Z kolei szorowarka do podłóg jest maszyną stosowaną do usuwania trwałego brudu.
Poza podziałem maszyn pod kątem stopnia ich ingerencji w czyszczoną powierzchnię można je też sklasyfikować w kontekście sposobu zasilania. Pod tym względem wyróżnia się automaty bateryjne i kablowe. Ciekawą grupę urządzeń stanowią też wspomniane wcześniej szorowarki.
Automaty bateryjne
Maszyny do czyszczenia posadzek Numatic zasilane bateriami charakteryzują się całkowitą niezależnością od sieci energetycznej. W efekcie mogą być wykorzystywane w każdym pomieszczeniu, nawet o bardzo dużej powierzchni. Szczególnie dobrze sprawdzają się w długich korytarzach, gdzie dostęp do gniazdek jest ograniczony, a długość kabla warunkuje potrzebę częstego przełączania wtyczki.
Ograniczeniem w przypadku takich urządzeń czyszczących jest czas żywotności baterii żelowej. W nowoczesnych modelach Numatic ogniwo wystarcza na około 3,5 h pracy. Zważywszy, że wydajność, jaką ma taka maszyna do mycia podłóg, wynosi 3000 m2/h – na jednym ładowaniu można posprzątać około 10 000 m2 posadzek.
Automaty bateryjne są dostępne w wielu wariantach – jako maszyny szorująco-zbierające, myjące, czyszczące, czyszczące z trakcją, samojezdne czy z fotelem dla operatora.
Automaty kablowe
Automaty kablowe podobnie jak maszyny bateryjne, są produkowane w wielu odmianach i z przeznaczeniem do różnych zadań. Mogą jedynie zamiatać na sucho lub gruntownie usuwać brud, łącząc zamiatanie ze zmywaniem na mokro. Wszystkie modele z tej kategorii łączy jedna wspólna cecha, jaką jest zasilanie z gniazdka. Ma to swoją dobrą stronę, gdyż maszyna do mycia podłóg jest stale gotowa do pracy i nie wymaga wielogodzinnego ładowania baterii.
Ograniczeniem jest długość przewodu, który w modelach Numatic ma około 20 m. Pozwala to na swobodne posprzątanie jednego pomieszczenia wielkości około 225 m2. W przypadku większych hal czy długich korytarzy korzystanie z takiego modelu wymaga ulokowania gniazdek co 35-40 m. Wszystkie kablowe maszyny czyszczące są prowadzone ręcznie przez operatora.
Szorowarki
Szorowarki do podłóg to specjalna kategoria maszyn czyszczących, których zadaniem jest usunięcie starych polimerów, oraz gruntowne doczyszczenie posadzki.Są zbudowane z podstawy wyposażonej w obrotowy pad oraz długiego uchwytu z rączką.Tarcza czyszcząca może być szczotką lub chwytakiem pada, do którego przyczepiamy odpowiedni pad.Są też szorowarko-polerki, których obroty to 150-450obr./min.
Zastosowanie maszyn tego typu jest bardzo szerokie. Sprawdzają się przy szorowaniu gładkich posadzek, kafelków, betonu czy cegieł, ale mogą być również stosowane do prania wykładzin. Ze względu na cichą pracę są niezastąpione w hotelach, placówkach medycznych, edukacyjnych, ośrodkach wypoczynkowych, biurach itp.Jaką maszynę czyszczącą wybrać?
Maszyny czyszczące są praktycznym wyposażeniem każdego serwisu sprzątającego. Mogą być wykorzystywane w małych placówkach gastronomicznych czy prywatnych przedszkolach, a także w obiektach sportowych, sklepach wielkopowierzchniowych, do sprzątania sal konferencyjnych, wystawowych itp. Wybierając model urządzenia warto odpowiedzieć sobie na dwa pytania – jaka forma sprzątania jest preferowana oraz na jak dużej powierzchni.
Maszyny do czyszczenia posadzek różnią się parametrami takimi jak szerokość czyszczenia przy jednym przejeździe maszyny, pojemność zbiornika na wodę i detergent czy prędkość odprzodowa pada. Im większa jest przestrzeń niezbędna do utrzymania czystości tym wydajniejsze powinno być urządzenie. Do częstego sprzątania co kilka godzin (np. w hipermarketach) najlepsze są maszyny czyszczące samojezdne z fotelem dla operatora. Jednak w ich przypadku jest niezbędne kontrolowanie czasu pracy na jednym ładowaniu baterii.