Każda firma powinna zadbać o czystość swoich pomieszczeń. Zasada ta dotyczy biur, w których przyjmowani są klienci, ale też hal magazynowych, warsztatów, wszelkich toalet w nich i pomieszczeń kuchennych. Olbrzymie znaczenie czystość oraz higiena mają w przedsiębiorstwach, które zajmują się gastronomią. Wiele detergentów dostępnych w marketach ma niskie stężenia i niewielkie opakowania, ponieważ stworzone zostały z myślą o sprzątaniu domów i mieszkań. Chemia profesjonalna to o wiele szersza oferta środków czystości, które dopasowane są do niecodziennych potrzeb firm z wielu branż.
Profesjonalne środki czystości kontra chemia do domu
Profesjonalne środki czystości są przede wszystkim bardzo skoncentrowane, co oznacza, że trzeba z nich przygotować roztwór. Butelki często wyposażone są w dozowniki, które pozwalają zrobić dokładny roztwór roboczy, którym umyjemy setki metrów kwadratowych podłóg. Jest to więc rozwiązanie znacznie bardziej ekonomiczne, ale też mniej uciążliwe. Środki czystości do firm są sprzedawane w dużych opakowaniach.
Jedno zamówienie wystarczy więc zrobić nawet raz na kilka tygodni. Niektóre środki chemiczne powstały też z myślą o użytkowaniu maszyn czyszczących: myjek ciśnieniowych, odkurzaczy wodnych albo myjek do podłóg, które czyszczą podłogi automatycznie za pomocą dużych szczotek. Do takich urządzeń nie można wlewać tradycyjnych płynów czy żeli.
Czystość w biurze
Biuro, w którym przebywa kilka osób i gdzie przyjmuje się klientów, powinno lśnić czystością. Ważny jest wygląd podłóg, które należy myć nawet codziennie specjalistycznymi płynami. Jeśli na podłogach znajdują się wykładziny dywanowe, do nich również należy stosować pianki i proszki usuwające silne zabrudzenia, zapachy, a także konserwujące i odświeżające kolory. Regularnego sprzątania wymagają też drewniane meble oraz szyby, które jeśli są brudne, mogą znacznie ograniczać wpadanie do biura słonecznego światła.
Bardzo ważną czynnością w każdej firmie jest czyszczenie kuchni i toalet. Tutaj trzeba wykorzystać środki, które oprócz usuwania zabrudzeń, niszczą także szkodliwe drobnoustroje. Codziennie przetrzeć trzeba blaty, zlew, ekspres do kawy detergentem stworzonym z myślą o sprzątaniu kuchni i wyczyścić umywalki i toalety płynem, który dezynfekuje, usuwa osad z mydła, kamienia, rdzy.
Urządzenia biurowe natomiast budowane są z tworzyw sztucznych, które z czasem odbarwiają się pod wpływem promieni UV. Bezpieczny produkt stworzony z myślą o czyszczeniu tego typu materiałów usunie kurz i zabrudzenia, ale również zabezpieczy materiały przed zniszczeniem, odświeży ich wygląd. Nie należy ich używać do ekranów monitorów i innych sprzętów, do których również są odpowiednie środki czyszczące, które nie pozostawiają smug, usuwają odciski palców, zapobiegają ponownemu osadzaniu się kurzu.
Chemia dla branży gastronomicznej
W firmie gastronomicznej czystość blatów, podłóg, szafek, urządzeń gastronomicznych i naczyń jest szczególnie ważna. Wszelkie drobnoustroje i zabrudzenia mogą bowiem zaszkodzić klientom i być powodem zamknięcia przedsiębiorstwa lub zapłacenia wysokich kar.
W utrzymaniu lokalu w czystości pomogą profesjonalne środki czystości dla gastronomii, czyli specjalistyczne płyny do mycia naczyń, także w zmywarkach, odkamieniania, dezynfekcji. Bardzo ważne są też płyny i mleczka, które usuwają tłuszcz i ślady przypaleń z piekarników, rusztów, patelni oraz służące do polerowania kuchenek, płyt grzewczych, zlewozmywaków i garnków.
Mycia magazynów i warsztatów
Wielkopowierzchniowe magazyny oraz warsztaty, po których poruszają się samochody, wózki widłowe i inne urządzenia, zwykle kojarzone są z trudnymi do wyczyszczenia posadzkami. Pakiet profesjonalnych środków czystości do tego typu porządków powinien obejmować płyny, które usuwają trudne zabrudzenia, takie jak oleje, benzyny, smary. Przy dużych powierzchniach powinny być one używane w maszynie do szorowania posadzek, ale wiele środków stworzonych zostało z myślą o ręcznym myciu podłóg.
Mycie podłóg ręczne i maszynowe
W biurze umycie podłóg za pomocą mopa nie stanowi problemu, ale w przypadku, kiedy mamy do czynienia z dużą powierzchnią, niezbędna jest maszyna myjąca. Do niej należy dobrać odpowiedni płyn, który nie pieni się. W hurtowni ze środkami czystości znaleźć można płyny do różnych posadzek: w hali sportowej, w warsztacie, takiej, z której trzeba usunąć oleje i smary, płyny czyszczące do płytek gresowych, linoleum, betonu.
Środki takie nie pienią się, a oprócz tego, że usuwają brud, nabłyszczają podłogę, maskują ubytki w postaci rys, a nawet, jeśli trzeba, pozostawiają antypoślizgową warstwę. Do podłóg w łazienkach, kuchniach i gabinetach lekarskich warto zastosować też środki dezynfekujące. Dzięki specjalistycznym środkom do mycia podłóg powierzchnia staje się błyszcząca, ale także odporna na kolejne zabrudzenia, ponieważ składniki profesjonalnej chemii do czyszczenia podłóg chronią je przed osadzaniem się zanieczyszczeń.
Środki czystości do mebli
O meble należy zadbać w szczególności w biurach, poczekalniach, urzędach. Powierzchnie drewniane i drewnopodobne nie są odporne na działanie wody, dlatego do ich czyszczenia wykorzystuje się mleczka i pianki. Produkty do czyszczenia mebli mają substancje pielęgnacyjne i antystatyczne, nie mają natomiast w składzie olejów silikonowych, które obecne są w wielu preparatach do domowego użytku. Te sprawiają, że po częstym i długim stosowaniu warstwa oleju narasta i utrudnia ścieranie kurzu.
Środki czystości firmy – gdzie kupić?
Wyspecjalizowanych i skoncentrowanych środków czystości do pracy nie warto szukać w marketach i osiedlowych sklepikach. Oferta marketów stworzona jest z myślą o osobach prywatnych. Profesjonalne środki czystości zapewnia hurtownia, w której znaleźć można produkty skoncentrowane, w dużych opakowaniach, wyprodukowane z myślą o częstym czyszczeniu dużych powierzchni. W hurtowni znaleźć też można środki czystości dla firm sprzątających, które z racji swojej działalności zajmują się myciem biur, urzędów, magazynów, sklepów, hal produkcyjnych i warsztatów.