Dezynfekcja rąk

Wychodząc naprzeciw aktualnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej, oferujemy Państwu płyny i preparaty do dezynfekcji rąk. Wybierając dostępne w naszej ofercie produkty, sprawią Państwo, że dezynfekcja rąk i skóry będzie łatwa w wykonaniu, bez względu na miejsce.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 8

Dlaczego warto umyć ręce przed ich zdezynfekowaniem?

Standardowe mycie rąk, przy użyciu mydła, pozwala zazwyczaj usunąć z nich brud, bakterie i wirusy lipoficzne. Dzięki temu zabiegowi możemy w sposób mechaniczny pozbyć się ich z powierzchni naszej skóry. Nie ma przy tym większego znaczenia, czy skorzystamy z mydła w płynie, czy w piance jeśli są one aplikowane przy pomocy odpowiednich dozowników. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w miejscach publicznych. Ważna jest także odpowiednia technika mycia rąk, namydlając i pocierając wszystkie obszary dłoni, które powinny następnie zostać starannie spłukane i wysuszone.

Dopiero na czyste ręce - lub w sytuacji, gdy ich umycie nie jest możliwe, ponieważ jesteśmy poza domem – powinniśmy zastosować płyn lub żel do dezynfekcji.

Jakimi środkami należy dezynfekować ręce?

Najczęściej polecane są te środki, których zawartość składa się w co najmniej 70% z alkoholu etylowego, czyli etanolu – popularnie nazywanego spirytusem. To właśnie odpowiednie stężenie etanolu jest w stanie zabić nie tylko wirusy osłonkowe, ale także grzyby i bakterie, znajdujące się na skórze dłoni.

Także w tym przypadku duże znaczenie ma technika – należy co najmniej 3 ml płynu do dezynfekcji lub żelu dokładnie wcierać w skórę. Choć niektórzy producenci sugerują działanie już po 15 sekundach, wskazane jest dezynfekowanie dłoni przez minimum 30 sekund. Podczas trwania tego zabiegu ręce cały czas powinny być nawilżone – tylko wtedy będzie to skuteczna dezynfekcja rąk. Płyn lub żel - jeśli wyschnie na dłoniach przed upływem tego czasu – powinien zostać użyty ponownie w celu ich nawilżenia.

Alkohol - wróg czy przyjaciel?

Mimo skutecznego działania etanolu warto mieć świadomość, że środki oparte wyłącznie na alkoholu mogą powodować skutki uboczne w postaci mikrourazów oraz wysuszenia dłoni. Istnieją dwa sposoby, by temu zapobiec. Po pierwsze – warto po skorzystaniu z żelu lub płynu do dezynfekcji nawilżyć ręce kremem. Po drugie natomiast – jeśli interesuje nas bezalkoholowa dezynfekcja rąk, preparaty niektórych producentów wytwarzane są na bazie pantenolu, witaminy E oraz gliceryny. Dzięki takiemu połączeniu nie tylko nawilżają skórę, ale także chronią ją przed wolnymi rodnikami i stymulują proces jej regeneracji.